17. června 2022

Volkswagen Maraton Praha 2022

Úderné sportovní komando KARAT eXtreme Heads nezahálí a po skvělých výkonech na Pražském maratonu se hodlá porvat s mnohem delší distancí, kterou nabízí Moraviaman Long Distance Triathlon. Celý závod se skládá z ironmanských tratí – plavání na 3,8 km, silniční cyklistiky na 180 km a jako třešničky na dortu na závěr běžecké maratonské porce 42,195 km.

Byl slunný den – osmý máj – ranní máj, byl běhu čas. Máj zval k maratonu všechny z nás….

Ano ano, konečně jsme se po dvou letech čekání a odkládání dočkali toho, že jsme mohli pod praporem KARAT eXtrem Heads vyběhnout na trať 26. pražského mezinárodního maratonu.

Původní složení závodníků, kteří se nominovali na maraton již v roce 2020 se nepatrně změnilo, ale i tak přes drobné komplikace s hledáním půl maratonců a maratonců na poslední chvíli, jsme udrželi startovku, čítající tři dvoučlenné štafety a dva dvoučlenné týmy. Členové štafety si porci maratonské trati 42,2 km rozdělili na polovinu, členové týmu trať uběhli každý v plné dávce a jejích čas se sčítal. Štafety jsme měli ve složení Ilona Riedlová a Markéta Majkusová, Lukáš Bábek a Pavel Dvořák, Jaromír Cháb a Aneta Krčilová. Týmy pak Ondřej Kučera a Jakub Ďoubal, Miroslav Havel a já. (Tomáš Lovas).

Samotný maratonský běh se konal jako vždy první květnovou neděli, tentokrát 8. 5. 2022. Členové „karátích extrémních hlav“ se však již tradičně sešli den předem. Probrali jsme naše přípravy na závod a dali si lehkou večeři s pořádným pivem. S některými jsme se viděli poprvé, a tak to bylo i setkání se vzájemným poznáváním se. V neděli ráno, po chutné snídani, jsme se vydali směr Václavské náměstí a Ovocný trh, kde bylo tento rok situováno zázemí závodu. Sluníčko a nečekaně teplé ráno dávalo předzvěst, že to dnes nebude úplně optimální počasí pro osobní rekordy. Ale to koneckonců ani není cílem, důležité je užít si atmosféru Prahy a zajímavých míst kudy se trať vine a „trochu“ si zasportovat. V devět hodin ráno to vypuklo a za tónů Smetanovy Vltavy jsme vyběhli na trať. Moje letošní příprava bohužel nebyla zcela optimální, a tak jsem na trať vyrážel s cílem závod dokončit a přežít jej bez větší úhony. Naštěstí to nebyl případ mých kamarádů v běžecké botě. 

Celou dobu nás sice provázelo sluníčko, ale nakonec v porovnání s jinými roky to nebylo zase tak horké a všichni jsme se úspěšně setkali v cíli. Nutno vyzdvihnout excelentní výkony Markéty Majkusové, která proletěla ½ maratonskou trať za čas lehce kolem 1:35 hodiny, Mirek Havel a Jakub Ďoubal zdolali celý maraton za čas pod 3:30 hodiny. To nezbývá než smeknout. Ovšem i zbytek party se popasoval se svými závodem na výbornou, tudíž všechny týmy a štafety úspěšně dokončily svůj závod. Co více si přát.

Jako zástupce organizačního výboru za KARAT eXtrem Heads jsem to pojal tak, že jsem náš pomyslný peloton uzavíral a trať si dosyta vychutnal. Kompenzací mi bylo to, že jsem si plácnul při doběhu v Pařížské s Romanem Stachem, který závod v prostoru před cílem moderoval a všechny závodníky povzbuzoval. Společně jsme pak šli naše dojmy zhodnotit na pozdní oběd do restaurace U Balouna a po odpočinku jsme se ještě plni endorfinů vydali k domovu.

Budu rád, když se příště setkáme v minimálně podobné sestavě, co do počtu účastníků, a to buď na Pražském maratonu nebo jiné sportovní události. Tímto bych Vás rád pozval, abyste se do našeho KEH týmu také přidali a zažili s námi mnohdy nezapomenutelné zážitky. Jako bonus získáte kvalitní cyklistický nebo běžecký dres z dílny firmy ELEVEN sportswear s.r.o.

Na závěr bych chtěl poděkovat za nás všechny naší firmě za organizaci a zajištění celé akce.

Tomáš Lovas
senior konzultant